Co to jest stal nierdzewna 18-10? Skład, odpowiedniki i zastosowania

Apr 21, 2025

Zostaw wiadomość

Co oznacza 18-10?

18-10 (również napisany 18/10) to skrót oznaczający austenityczną stal nierdzewną zawierającą około 18% chromu i 10% niklu. Liczby opisują dwa pierwiastki stopowe definiujące klasyczną rodzinę 18-8: chrom zapewnia stali odporność na korozję dzięki pasywnej warstwie tlenku, a nikiel stabilizuje strukturę austenityczną, co zapewnia wytrzymałość, odkształcalność i zachowanie niemagnetyczne. Liczba 10% niklu odpowiada górnej części zakresu 8,0–10,5% niklu gatunku 304 (UNS S30400), więc 18–10 to w praktyce 304 z najwyższą zawartością niklu. Nazwa ta jest szeroko stosowana w branży naczyń kuchennych i gastronomii jako znak jakości, ponieważ wyższa zawartość niklu poprawia stabilność strukturalną i odporność na korozję w środowisku spożywczym.

Równoważne stopnie 18-10

System standardowy Typowy stopień Numer standardowy
USA AISI/ASTM 304 (UNS S30400) ASTM A240
Japonia SUS304 JIS G4303 / G4304 / G4305
Chiny 06Cr19Ni10 GB/T 3280/GB/T 4237
Unia Europejska 1.4301 (X5CrNi18-10) EN 10088-1

Skład chemiczny

Poniższa tabela podaje limity składu zasady 304 według ASTM A240 i JIS G4303 (procent wagowy).

Element Treść Rola
Chrom (Cr) 18.0 - 20.0 Tworzy pasywny film ochronny; podstawa odporności na korozję.
Nikiel (Ni) 8.0 - 10.5 Stabilizuje austenit; poprawia wytrzymałość, odkształcalność i odporność na kwasy.
Węgiel (C) Mniejsza lub równa 0,08 Utrzymywany na niskim poziomie, aby ograniczyć wytrącanie się węglików i korozję międzykrystaliczną.
Mangan (Mn) Mniejsza lub równa 2,00 Odtleniacz; poprawia urabialność na gorąco i wytrzymałość.
Krzem (Si) Mniejsza lub równa 0,75 (ASTM) / Mniejsza lub równa 1,00 (JIS) Poprawia odporność na utlenianie i-wytrzymałość w wysokich temperaturach.
Fosfor (P) Mniejsza lub równa 0,045 Kontrolowane zanieczyszczenia; nadmiar powoduje kruchość.
Siarka (S) Mniejsza lub równa 0,030 Kontrolowane zanieczyszczenia; wpływa na spawalność i wytrzymałość.

Właściwości i żywność-Skontaktuj się z nami

W stanie wyżarzonym materiał 18-10 (jak SUS304/304) ma minimalną wytrzymałość na rozciąganie 520 MPa, minimalną granicę plastyczności 0,2% wynoszącą 205 MPa i minimalne wydłużenie 40% zgodnie z JIS G4303. W stanie wyżarzonym nie jest-magnetyczny, a po ciężkiej obróbce na zimno wykazuje jedynie niewielki magnetyzm. Łatwo się formuje poprzez głębokie tłoczenie i przędzenie, - dlatego dominuje w produkcji naczyń kuchennych -, a także łatwo spawa się metodą TIG i MIG bez podgrzewania wstępnego. W-suchym powietrzu rodzina 18-8 jest powszechnie przystosowana do pracy ciągłej w temperaturze około 870 stopni pod względem odporności na utlenianie, chociaż wytrzymałość mechaniczna spada znacznie przed tą temperaturą, dlatego w przypadku nośnej pracy w temperaturze gorącej należy wziąć pod uwagę gatunki 304H lub 309/310.

W przypadku kontaktu z żywnością standardowym wyborem dla naczyń kuchennych i sprzętu-do kontaktu z żywnością jest materiał 18-10, a w Chinach zgodność z przepisami dotyczącymi kontaktu z żywnością reguluje norma GB 4806.9-2016, która określa limity migracji pierwiastków metalicznych stosowanych w stopie. Oprócz zgodności z gatunkiem, znaczenie ma wykończenie powierzchni: wypolerowane, pasywowane powierzchnie są łatwiejsze do czyszczenia i mniej podatne na korozję szczelinową, a produkt powinien być wolny od pozostałości żelaza powstałych w procesie produkcji.

18-10 vs 316L: który wybrać?

Nieruchomość 18-10 (podstawa 304) 316L (UNS S31603)
Główne pierwiastki stopowe Cr ≈ 18%, Ni ≈ 10% Cr 16-18%, Ni 10-14%, Mo 2-3%
Węgiel Mniejsze lub równe 0,08% Mniejsze lub równe 0,030%
Molibden Nic 2.0 - 3.0%
Ogólna odporność na korozję Dobre w atmosferze,-świeżej wodzie i żywności Lepiej, zwłaszcza przeciwko wżerom
Odporność na wżery chlorkowe Umiarkowany; nie dla wody morskiej Znacznie lepiej; nadaje się do mediów zawierających-chlorek
Korozja międzykrystaliczna-strefowa spoiny Ryzyko w przypadku spawania bez wyżarzania; do ciężkiego spawania używaj 304L Niskie ryzyko dzięki maks. zawartości węgla 0,030%.
Magnetyzm Wyżarzone nie-magnetycznie; niewielkie po pracy na zimno Nie{0}}magnetyczny
Typowe zastosowania Naczynia kuchenne, zastawa stołowa, sprzęt spożywczy, architektura Zakład chemiczny, morski, farmaceutyczny, spożywczy

Ogólna zasada: 18-10 to opłacalny wybór w przypadku kontaktu z żywnością, zastosowań domowych i architektonicznych; 316L wybiera się, gdy chlorki, kwasy lub usługi związane z procesem spawania wymagają więcej.

Często zadawane pytania

Co oznacza stal nierdzewna 18-10?

Oznacza to około 18% chromu i 10% niklu, czyli skład wysoko-końca niklowego rodziny austenitycznych 304.

Czy 18-10 to to samo co 304?

Zasadniczo tak. 304 (UNS S30400) zawiera zawartość niklu 8,0–10,5%; 18-10 odpowiada tej klasie, w której nikiel znajduje się w górnej części zakresu.

Czy 18-10 jest bezpieczny do kontaktu z żywnością?

Tak, a w Chinach należy potwierdzić zgodność z normą GB 4806.9-2016 w przypadku produktów mających kontakt z żywnością. Ze względów higienicznych zalecane są powierzchnie polerowane, pasywowane.

Jaka jest różnica między 18-10 a 18-8?

18-8 zawiera około 8% niklu i odpowiada dolnej części zakresu niklu 304; 18-10 zawiera około 10% niklu. Wyższa zawartość niklu zapewnia bardziej stabilną strukturę austenityczną i nieco lepszą odporność na korozję.

Czy 18-10 jest magnetyczne?

Nie. Jest austenityczny i nie-magnetyczny w stanie wyżarzonym; Po obróbce na zimno może pojawić się lekki magnetyzm.

Czy stal nierdzewna 18-10 może rdzewieć?

W przypadku normalnej żywności, atmosfery i-słodkiej wody nie rdzewieje. W środowiskach bogatych w chlorki,-takich jak woda morska lub mgła solna, może powodować wżery, dlatego w takich warunkach należy wybrać stop 316L lub wyższy-.

Jakie są odpowiedniki liczby 18-10?

AISI/ASTM 304 (UNS S30400), SUS304 według JIS G4303, 06Cr19Ni10 według GB/T 3280 i 1.4301 (X5CrNi18-10) zgodnie z EN 10088-1.

Wyślij zapytanie