Jaka jest różnica między stalą nierdzewną 304 i 304L?

Jun 05, 2025

Zostaw wiadomość

Jedyna-liczba, która ma znaczenie: zawartość węgla

304 i 304L wyglądają identycznie, kosztują prawie tyle samo i mają tę samą bazę chromu i niklu, ale mają inną specyfikację w jednym kluczowym elemencie. Typ 304 dopuszcza zawartość węgla do 0,08%, podczas gdy typ 304L ogranicza węgiel do 0,03%. L oznacza niską zawartość węgla. Ta pojedyncza różnica kontroluje zachowanie stali podczas spawania lub utrzymywania w zakresie temperatur około 450–850 stopni.

Porównanie składu chemicznego według ASTM A240

% wag. pierwiastka Typ 304 UNS S30400 Typ 304L UNS S30403
Węgiel Mniejsza lub równa 0,08 Mniejszy lub równy 0,030
Krzem Mniejsza lub równa 0,75 Mniejsza lub równa 0,75
Mangan Mniejsza lub równa 2,00 Mniejsza lub równa 2,00
Fosfor Mniejsza lub równa 0,045 Mniejsza lub równa 0,045
Siarka Mniejszy lub równy 0,030 Mniejszy lub równy 0,030
Chrom 18.0 – 20.0 18.0 – 20.0
Nikiel 8.0 – 10.5 8.0 – 12.0

Właściwości mechaniczne

Nieruchomość Wpisz 304 Typ 304L
Wytrzymałość na rozciąganie Większe lub równe 515 MPa Większe lub równe 485 MPa
Siła plastyczności Większe lub równe 205 MPa Większe lub równe 170 MPa
Wydłużenie Większy lub równy 40% Większy lub równy 40%
Twardość Mniejsza lub równa 201 HB Mniejsza lub równa 201 HB

Ponieważ węgiel jest elementem wzmacniającym austenityczną stal nierdzewną, określone minimalne granice rozciągania i plastyczności dla 304L są nieco niższe niż dla 304. W większości rzeczywistych zastosowań różnica jest niewielka, a przepisy projektowe zwykle traktują te dwa gatunki jako wymienne ze względów wytrzymałościowych, gdy stosuje się niższe wartości 304L.

Dlaczego niska zawartość węgla zapobiega uczuleniom

Gdy austenityczna stal nierdzewna jest podgrzewana w zakresie około 450–850 stopni, węgiel dyfunduje do granic ziaren i reaguje z chromem, tworząc węgliki chromu. Obszar obok granicy ziaren staje się zubożony w chrom, a ta strefa zubożona w chrom- może preferencyjnie korodować, co jest rodzajem awarii zwanym korozją międzykrystaliczną lub uczuleniem. Spawanie nieuchronnie przechodzi-strefę wpływu ciepła przez ten zakres temperatur. W przypadku stali 304L niska zawartość węgla oznacza, że ​​może utworzyć się bardzo mało węglika chromu, dzięki czemu złącze spawane zachowuje odporność na korozję bez-obróbki cieplnej po spawaniu. Z tego powodu 304L dominuje w spawanych zbiornikach, naczyniach i rurociągach dla przemysłu chemicznego, spożywczego i farmaceutycznego.

Wskazówki dotyczące kosztów, dostępności i wyboru

304 jest bardziej powszechny w produktach konsumenckich i architekturze, w tym w zastawach stołowych, sprzęcie kuchennym, balustradach i okładzinach, gdzie spawanie jest ograniczone i liczy się koszt. 304L jest preferowany w zastosowaniach inżynieryjnych: zbiorniki magazynowe, reaktory, rurociągi, sprzęt browarniczy i mleczarski oraz wszelkie zespoły spawane, których nie można-wyżarzać po spawaniu. 304L kosztuje nieco więcej niż 304, ponieważ ściślejsza kontrola emisji dwutlenku węgla dodaje niewielką premię produkcyjną i na wielu rynkach W rzeczywistości gatunek 304L jest standardowo dostępny w magazynie, więc dostępność rzadko stanowi problem.

Żadnych ciężkich prac spawalniczych i obsługi w warunkach otoczenia: model 304 jest ekonomiczny i wystarczający.

Sekcje spawane o grubości powyżej około 6 mm: wybierz 304L.

Środowiska o dużej zawartości chlorków: przejdź na 316L, zamiast polegać na którymkolwiek gatunku.

Istniejące rysunki określające 304 można zazwyczaj dostarczyć jako 304L, jeśli zostaną sprawdzone wymagania wytrzymałościowe.

Często zadawane pytania

P1: Który jest częściej używany, 304 czy 304L?
A1: 304 ma większy udział w dziedzinach cywilnych, takich jak zastawa stołowa i materiały budowlane, ze względu na niższy koszt, podczas gdy 304L dominuje w dziedzinach profesjonalnych, takich jak inżynieria chemiczna i energetyka, gdzie wymagana jest odporność na korozję spawaną.

P2: Jakie są różnice mechaniczne między 304 a 304L?
A2: Granica plastyczności 304L jest nieco niższa niż 304, około 485 MPa w porównaniu z 515 MPa przy rozciąganiu i 170 MPa w porównaniu z 205 MPa, podczas gdy wydłużenie i twardość są podobne.

P3: Jak odróżnić 304 od 304L?
A3: Sprawdź etykietę produktu i certyfikat materiałowy lub zleć sprawdzenie składu chemicznego; zawartość węgla jest decydującym elementem.

P4: Czy 304L jest droższy niż 304?
Odpowiedź 4: Tak, zwykle nieznacznie, ponieważ dolny limit emisji wymaga ściślejszej kontroli produkcji.

P5: Co oznacza litera L w 304L?
A5: L oznacza niską zawartość węgla: zawartość węgla jest ograniczona do 0,03% w porównaniu z 0,08% w przypadku normy 304.

P6: Czy 304L może zastąpić 304?
A6: W większości zastosowań tak, jeśli akceptowalna jest nieco niższa określona wytrzymałość; 304L jest bezpieczniejszym wyborem do zastosowań spawanych i korozyjnych.

Wyślij zapytanie